Roheline sõrmejälg: aiandus kui elustiil

Roheline sõrmejälg: aiandus kui elustiil

Aiandus pakub palju enamat kui vaid värvikireva peenra või saagi oma köögilaual. See on tegevus, mis toidab nii keha kui vaja ja aitab luua sidet loodusega. Paljud leiavad sellest stressimaandust ja sisemist rahu, pealegi on maitsvate ja tervislike viljade kasvatamine üks rahuldustpakkuvamaid tegevusi.

Mis teeb aiandusest elustiili?

Elustiili aiandus tähendab, et see pole pelgalt hobi või ajaviide, vaid osa igapäevarutiinist. See algab juba seemne valikust, mulda istutamisest ja lõpeb viljade korjamisega. Vahepealne aeg kätkeb endas taimede hooldust, kahjuritõrjet, väetamist ja niisutamist. Oma kasvuhoone või peenramaaga saab katsetada erinevaid kultuure, avastada uusi sorte ja uurida, millised taimed sobivad kokku kõige paremini. Sellest saab katsetus- ja õppimisväljak, kus iga saadud kogemus rikastab teadmistepagasit.

Lisaks taimede kasvatamisele annab aiandus võimaluse vaadelda loodust lähiplaanis. Võib jälgida putukate eluviise, lindude toimetamist ja taimede kasvutsükleid. See aitab mõista looduslikke protsesse ning nendega kooskõlas elamist.

Aianduse mõju tervisele ja keskkonnale

Aiandus mõjub positiivselt nii füüsilisele kui vaimsele tervisele. Aiamaal kaevamine, rohimine ja taimede eest hoolitsemine on suurepäraseks füüsiliseks tegevuseks, samas kui taimede kasvamise vaatlemine paku rahustavat ja meditatiivset kogemust. Pealegi on oma kasvatatud puu- ja köögiviljade söömine tervislik, sest saad täpselt teada, mida sa tarbid ja vältida võimalikke kemikaale, mida kaubanduslikult kasvatatud toidus võib leida.

Aiandus aitab ka keskkonda säästa. Iga väike aed on omaette elurikkuse oaas, kus tolmeldajad, nagu mesilased ja liblikad, leiavad varjupaiga ja toitu. Lisaks on võimalik ise toota komposti, mis on suurepärane viis orgaanilise materjali ringlussevõtmiseks ja mullaviljakuse parandamiseks.

Kokkuvõttes

Aiandus kõnetab meid kõikides elu aspektides. See on elustiil, mis toob kaasa mitte ainult ilusaid hetki oma aias, vaid ka tervislikumad toitumisharjumused ja sügavama arusaama loodusest. Olenemata sellest, kas tegemist on väikese rõduaia või suure maalapiharimisega, võib aiandus anda märkimisväärse panuse nii enda kui keskkonna heaolu edendamisse. Olgu see siis rikkalik kartulipeenar või mitmevärviline lillemeri, aias oldud aeg on kindlasti hästi investeeritud.

Caroline Kim
http://aiandusmess.ee